General Questions


What is update policy?

When you purchase a license of TheDocs, you will receive a lifetime update. It means when we release a new version, you freely receive the new version.


Which browsers are supported?

Latest version of modern browsers and Internet Explorer 11. Modern browsers are Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, and Microsoft Edge.


Technical Questions


How can I update from version 1.x to 2.x?

This is the second major release of TheDocs which is based on the stable release of Bootstrap 4. The previous version (v1.x) is based on the Bootstrap 4 alpha-6. As the version number implies, this release contains a lot of breaking changes due to breaking changes from Bootstrap 4. So there's not any guide on how to upgrade from TheDocs v1.x to TheDocs v2.x. Since the v1.x is already stable enough, you don't have to upgrade your project at all—unless you have enough time to recreate it using the current release of TheDocs. But if you're starting new project, TheDocs v2.x is the right choice.


Licensing Questions


What is reqular license?

Regular license can be used for end products that do not charge users for access or service (access is free and there will be no monthly subscription fee).

Single regular license can be used for single end product and end product can be used by you or your client. If you want to sell end product to multiple clients then you will need to purchase separate license for each client. The same rule applies if you want to use the same end product on multiple domains (unique setup).

Read more about regular licenses.


What is extended license?

Extended license can be used for end products (web service or SAAS) that charges users for access or service (e.g: monthly subscription fee).

Single extended license can be used for single end product and end product can be used by you or your client. If you want to sell end product to multiple clients then you will need to purchase separate extended license for each client. The same rule applies if you want to use the same end product on multiple domains (unique setup).

Read more about regular licenses.


Is there any comparison of licenses?

Yes, of course: comparison of regular and extended licenses

Wallet


Vebitron' da hangipara birimi geçerlidir

Vebitron herhangi bir fiat para birimini (USD, JPY vb.) desteklemez. Yalnızca kripto para birimi bitcoin geçerlidir

Vebitron'a nasıl para yatırılır

Documentasyon sayfasını ziyaret edebilirsiniz. documentasyona link verilecek

Vebitron'dan nasıl para çekilir

Documentasyon sayfasını ziyaret edebilirsiniz. documentasyona link verilecek

Vebitron'da yanlış adrese para transferi yapmak

Vebitron, E-posta hesabınızdaki Para Çekme Onayı düğmesini tıkladığınız anda otomatik para çekme işlemine başlayacaktır. Ne yazık ki, başlatıldıktan sonra bunu durdurmanın bir yolu yoktur. Blockchain'in anonimliği nedeniyle Vebitron, paranızın nereye gönderildiğini de belirleyemiyor. Crypto paranızı yanlışlıkla yanlış adrese yolladıysanız, lütfen paranızın alıcısını bulmak ve / veya bulmak için başka yollar kullanın.Paranızı yanlış veya boş bir etiketle / gerekli açıklamalarla başka bir exchange'e geri çektiyseniz, paranızın iadesini organize etmek için lütfen TxID'nizle alıcı exchange ile iletişime geçin.

Vebitron'a para transferi yaparken başka bir cüzdana ödeme yaptım

Crypto paraları yanlış adrese yolladıysanız, Vebitron bu paraları almadı. Ve Vebitron, bu adresleri kimin kontrol ettiğini bilmiyor ve bu crypto paraarını kurtarmanın hiçbir yolu yoktur. Bu adresin kime ait olduğunu biliyorsanız, paranızı geri almak için hedef adresin sahibine başvurmanız önerilir.

Vebitron'a yanlış para birimi ile ödeme yaptım

lakırdı Crypto paraları yanlış adrese yolladıysanız, Vebitron bu paraları almadı. Ve Vebitron, bu adresleri kimin kontrol ettiğini bilmiyor ve bu crypto paraarını kurtarmanın hiçbir yolu yoktur. Bu adresin kime ait olduğunu biliyorsanız, paranızı geri almak için hedef adresin sahibine başvurmanız önerilir.

Vebitron'dan para transfer ettim ancak paramhesabıma gelmedi,neden

Normal olarak, bir TxID 30 ila 60 dakika içinde üretilir, bu da Vebitron'un ilgili blok zincir üzerinde transfer başladığını gösterir. TxID'yi gördüğünüzde, durumunun ve onaylamaların blok zincirindeki durumunu kontrol etmek için lütfen TxID'nin sağındaki "Check" ye tıklayın. Onayları kontrol ederken izlenecek adımlar şunlardır:Blockchain, işlemin henüz onaylanmadığını gösteriyorsa, lütfen sabırlı olun ve onaylama işleminin tamamlanmasını bekleyin.Eğer blockchain işlemin zaten onaylandığını gösteriyorsa, bu demektir ki Binance paraları başarıyla transfer etti ve size yardımcı olacak hiçbir şey yapamaz. Hala sorun yaşıyorsanız, lütfen hedef adresin sahibiyle görüşün. TxID, çekilmeyi onaylamak için e-posta bağlantısına tıkladıktan sonra 6 saat boyunca oluşturulmamışsa, lütfen bileti tekrar açın ve iliştirin: İşlem ile para çekme geçmişi ekran görüntüsü.En kısa zamanda çözmek için elimizden geleni yapacağız . Bu arada, biletler yukarıdaki ekran görüntülerinin olmaması durumunda öncelik düşük olur.

2. Blockchain'deki işlem durumunu nasıl kontrol edebilirim?

Para yatırmadı: https://support.Vebitron.com/hc/en-us/articles/115003736451